Chyby

23 / Led / 2023

"

Nedávno se mi podařil husarský kousek. Já, studovaný češtinář, hned v nadpisu svého fcb příspěvku napsala úplně triviální pravopisnou chybu.

Když jsem ji tam s odstupem několika hodin zahlédla, udělalo se mi mdlo. ,,Trapas! Ostuda! Hrůza!“, vykřikovalo mé školské já. Kdo to všechno viděl? Jak budu vypadat před tamtím a onou…?

Racionalizující já si vymýšlelo berličky záchrany. Třeba to zrovna nečetli. Možná si toho nevšimli. Vždyť viděli, že ve zbytku článku ten stejný jev píšu opakovaně správně. A kdo to taky vlastně řeší kromě mě?

Nebo:

Vědí, jaká jsem, a tuší, že jsem takovou hloupost nemohla napsat při smyslech. To koneckonců je pravda. Psala jsem to v rychlosti za hučení synka do ucha, kdy že to bude ta snídaně a jestli ho tedy k těm volbám, co o nich píšu, vlastně vezmu?

Za běhu jsem přemýšlela, jestli mám v nadpisu použít podnět ,,generace“, ,,děti“, ,,lidé“ až z toho vznikl paskvil až symptomatický: děti volil – I, to asi že jsem na ty své málo tvrdá😊.

No, daly by se najít i jiné souvislosti mezi gramatikou a sebepojetím – třeba že jsem impulsivní a zapomínám na 2. čárku ve větě vložené nebo že rychleji píšu, než myslím…

Ale také zase třeba nikoho z principu ,,nehejtím“ za hrubky na sítích. Výjimku v tomto smyslu dělám z lásky – v soukromé zprávě u profesionálních produktů, kde by to dotyčného poškodilo. Možná se mi to tedy vrací.

I když tedy mně se nikdo neozval ani v zákulisí…

To už se asi zase zlomyslně ozývá ten kritický hlas, který umí fatálně sejmout. Hluboké pochybnosti o sobě nebo svých výtvorech…
S takovým nastavením je těžké dívat se na svůj obraz v jakékoliv podobě.

U zrcadla i na fotkách vidíte jiné věci než ostatní. Při videu se dokážete zaměřit na druhou bradu, divné kombinace slov a vůbec uspávací tón.

A co teprve rozhodnout se pro krok do neznáma

či ho udělat a přihlížet nedokonalosti, která je v takové atmosféře nepodpory nakonec i logickým důsledkem.

Jak hrozná jsou muka, když s takovým patologickým sabotérem něco vytvoříte a čekáte na výsledek. A ještě o něco strašnější je, když už během toho odhalíte zjevné chyby. Vše je v běhu, nemůžete s tím nic udělat. Dost chápu herce, kteří nejdou na svou premiéru nebo neviděli svůj film.

A přesto je pro náš růst tak důležité udělat přesně to.

Chceme-li to překonat, musíme se tomu vystavit. Je to odvážné, ale netrvá to dlouho a neskutečně nás to posílí. Jít obnažený mezi oblečené sice vzbudí pozdvižení, ale na jak dlouho?

Nahatí na tiskovce?

Kdysi nás na jednom kurzu učili, jak si představit sebe na tiskové konferenci úplně nahaté a ještě si omylem prdnout. Co to s vámi dělá? Přijímáte se i v takové extrémní situaci? Neopustili byste se v takovém společensky ,,neúnosném“ momentu?

Pár příkladů

Mám v zásobě pár posilujících příkladů, které si připomínám v nových výzvách. Když jsem se po několikaletém pobytu v zahraničí hlásila na vysokou, nestihla jsem přípravu na přijímačky podle svých představ. Laťka byla vysoko, vždyť k těm středoškolským jsem spočítala například celého ,,Bělouna“, tj. 940 úloh! Teď se to tedy tomu ani vzdáleně nepodobalo.

Byla jsem rozhodnutá, že to tedy vylepším na další termín za rok. Jedna moudrá osoba ale prokoukla můj (sebe)bojkot perfekcionisty a řekla mi osudové věty: ,,Jen se toho zúčastněte. Projděte si tím“.
Nakonec mě vzali na tři obory ze tří a já opravdu vystudovala.

Za druhé

Také mě inspiroval můj muž, když kdysi hledal práci. Pokaždé, když přišel z neúspěného výběrového řízení, zasedl místo žehrání na osud a lidi z personálního k počítači a napsal si poznámky, co bylo dobré, a co ne. Dnes je ve svém zaměstnání velmi úspěšný.

Za třetí

A v neposlední řadě mě inspirovali i lidé, kteří publikují články, ebooky i knihy navzdory drobným nešvarům, protože pochopili, že pohyb vpřed je lepší než uvíznout v nekonečných přípravách na dokonalost a nebo zapomenout pro formu na obsah.

Tím neříkám, že bychom měli rezignovat na snahu dělat věci co nejlépe. Ale nenechat se chybami limitovat. Dovolit si je dělat a dovolit si se z nich poučit. Takto s tím pracuje i koučink. Nikdy neplísní za to, co jste udělali špatně, ale má skvostnou návodnou otázku:

Co byste si doporučili pro příště?

O tom zas příště.

Další články

Poklad z Velkého pátku

Poklady o velikonočním pátku mohou být rozmanité…

Od zítra (ne)začnu

Kdy a jak si plnit své cíle? Tou nejkratší cestou…

Dárky

Miluju Vánoce.A to i přesto, že v tom období odešli naši. Na druhou stranu to byli přeci právě oni, kdo mi pomohl vytvořit si k tomuto svátku speciální vztah.Jako dítě mě cukroví nebo bramborový salát nechávaly chladnou, ale srdce mi rozeznívaly dárky. Nebo spíše...

Guru a ti druzí

Možná máte také pocit, že se kolem vás roztrhl pytel se všelijakými poradci, kouči a jinými specialisty na váš život. Nevím, jestli je to množstvím nebo nějakými špatnými zkušenostmi konkrétních lidí s konkrétními „rádci“, ale je to i často vnímáno pejorativně....

Odvaha

Co je to odvaha?Já si okamžitě představím to, že bych snad měla udělat to, čeho se bojím.A že takových věcí bylo nebo je. Přiblížit se k hadům, potopit se v uzavřeném autě, skočit bungee-jumping. Ale to s největší pravděpodobností neudělám. Nakonec taky proč. Vždycky...

Emoce – dobrý sluha, dobrý pán

Od zítřka A vy nic, jen to věčné OD ZÍTŘKA. Ve světě se k tomu už vžil i specifický název prokrastinace. Tu se můžete snažit překonat 3 způsoby. Naoko Z vnějšku – vymyslíte si způsoby, jak zamezit prokrastinujícím činnostem.Vědomě nepůjdete prolétnout sociální sítě,...

Jazyk srdcem

Co se nám to děje při učení? Osvojování čehokoliv se děje za pomocí obou stran mozku – levé hemisféry, tedy racionální části i pravé, té citové. Rozum Když zapojujeme nebo výrazněji upřednostňujeme jen jednu, je to mnohdy limitující. V případě pragmatického rozumu si...
Shares
Share This